Zavarovanje za obisk tujih gorstev

Oprema, strokovni članki, nasveti... in še kaj koristnega
GregorM
Prispevkov: 450
Pridružen: 09 Feb 2005, 14:47

Zenf napisal/-a:še vedno nism čist sigurn al zdj vem kej več k prej al ne :? :P u glavnem če ga u dolomitih al pa u chamu ali cermatu kresnem in si jezik zlomm pa imam A+ ali A zavarovanje plačam kej al ne?????
Na PZS strani piše naslednje: "Kritje za vse kategorije zajema samo povrnitev stroškov reševanja. Kritje ne vključuje 24-urne asistence pri reševanju. "

Jaz to razumem, da boš v Zermattu (Švica) plačal reševanje sam, pol ti pa bodo nekoč povrnili denar. Z bolnico pa zavisi, v katero te bodo dostavili. Ene so privat in boš spet plačal, druge pa državne in imajo koncesijo. Na gore & Ljudje je bil nekoč objavljen zanimiv članek Toneta Škarje: Boj s helikopterjem.
Zenf
Prispevkov: 115
Pridružen: 22 Jun 2010, 21:03
Ime in priimek: vozi misko

javoršek napisal/-a:pa zdej pa res ne vem več, al se ti ne da, al pa imaš pač dons ko lije dež preveč cajta, preber še enkrat celo stran telih odgovorov, pol pa ju3 odpešači na Miklošičevo, pa vstopi v pisarno pa vprašaj...pa to sem že v prvem odgovoru napisal, al si ti ne zdi? Al pač res pričakuješ da se boš kle na forumu zavaroval...
Janez dihej :lol: :lol:
ja nisam odavde.....
Zenf
Prispevkov: 115
Pridružen: 22 Jun 2010, 21:03
Ime in priimek: vozi misko

GregorM napisal/-a:
Zenf napisal/-a:še vedno nism čist sigurn al zdj vem kej več k prej al ne :? :P u glavnem če ga u dolomitih al pa u chamu ali cermatu kresnem in si jezik zlomm pa imam A+ ali A zavarovanje plačam kej al ne?????
Na PZS strani piše naslednje: "Kritje za vse kategorije zajema samo povrnitev stroškov reševanja. Kritje ne vključuje 24-urne asistence pri reševanju. "

Jaz to razumem, da boš v Zermattu (Švica) plačal reševanje sam, pol ti pa bodo nekoč povrnili denar. Z bolnico pa zavisi, v katero te bodo dostavili. Ene so privat in boš spet plačal, druge pa državne in imajo koncesijo. Na gore & Ljudje je bil nekoč objavljen zanimiv članek Toneta Škarje: Boj s helikopterjem.

Gregor hvala e glih to me je zanimal :D :D
ja nisam odavde.....
Uporabniški avatar
zasic
Prispevkov: 146
Pridružen: 05 Okt 2011, 14:11
Ime in priimek: Žiga Ašič

Zenf napisal/-a: Jaz to razumem, da boš v Zermattu (Švica) plačal reševanje sam, pol ti pa bodo nekoč povrnili denar. Z bolnico pa zavisi, v katero te bodo dostavili. Ene so privat in boš spet plačal, druge pa državne in imajo koncesijo. Na gore & Ljudje je bil nekoč objavljen zanimiv članek Toneta Škarje: Boj s helikopterjem.
Se pravi preden se spravljam v tujino, moram imet poleg PZS zavarovanja (ki krije reševanje in prevoz do bolnišnice) tudi tole: Evropska kartica ZZZS.
Pri uveljavljanju pravic, ki vam jih nudi evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, obstajajo tudi omejitve. Tako lahko z evropsko kartico oziroma konvencijskim potrdilom uveljavljate pravico do nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev le pri zdravnikih ali zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže.
Ker kartica ZZZS krije samo osnovno, si je verjetno pametno uštimat tudi kakšen coris ali kaj podobnega.

Sam kolikor mi je znano, ima vsaj coris (in podobna zavarovanja) klavzulo da ti ne velja če se razsuješ pri alpinizmu (oz. katerikoli ekstremni dejavnosti). Mogoče veš kako je z osnovnimi in dodatnimi zdravstvenimi storitvami, ki nastanejo kot posledica ekstremnih športov?
"Fall (to) /v./ AKA free-solo rappel. A dynamic retreat from a climb. Note: it is never the fall that kills — it's the sudden stop at the end."
Vreme/maček ni nikoli tako slabo/hud da se ne bi dalo plezat, je pa hitro dovolj slabo/hud da se ti ne da.
Uporabniški avatar
tagajstna
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Mar 2005, 13:45
Ime in priimek: Neda Podergajs

Javno zdravstvo je po vsej Evropi z Evropsko kartico ZZZS zastonj, pa ne glede na to, ali zboliš, ali se prevrneš po skalah in ne glede na članstvo v planinskih društvih.

Sicer imam osebne izkušnje samo z Italijo (Lombardija), a so me rentgenizirali in pokrpali zastonj (z mojega vidika). Ker nisem imela evropske kartice zraven, je bila dobra tudi kopija osebne izkaznice. Iz firbca sem se naknadno pozanimala na naš ZZZS in so mi poslali v vednost kopijo računa, ki so ga oni poplačali Italijanom.

Mislim, da so v tujini problem samo privatne bolnišnice.
Never ever give up!!
Uporabniški avatar
tagajstna
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Mar 2005, 13:45
Ime in priimek: Neda Podergajs

Še nekaj: običajen Coris ekstremnih športov ne pokriva, če obstaja kakšna ekstremna varianta, pa ne vem.
Never ever give up!!
javoršek
Prispevkov: 390
Pridružen: 09 Jan 2010, 18:07
Ime in priimek: lj

Janez dihej :lol: :lol:[/quote]



zenf

Najboljši in najbolj čist zrak zadiham, ko v dolino prinesemo fajn razbitega poškodovanca, pa ko čez teden al pa dva dobim informacijo, da je živ in da se bo "zlizal"...
Mogoče mi verjameš, mogoče ne, ne veš pa kako čist zrak je to....








p.s. ju3 pa ena štorija o nesreči ki se je zgodila Slovencu na Haute Route, je kr "pestro" če te v Švici pobere heli, pa po čudni francoščini ti "vse" razložijo...
Džoni
Matej85
Prispevkov: 28
Pridružen: 25 Dec 2012, 12:47

Delate dobro delo :) , zato pa vas spoštujem, ker ne vem kdo bi nam prišel pomagat.
Zenf
Prispevkov: 115
Pridružen: 22 Jun 2010, 21:03
Ime in priimek: vozi misko

sori k ne štekam u prvo sm iz juga :)

sm pa od malenška pa od nede vse zašteku :evil: :D :D





p.s. imejmo se radi
ja nisam odavde.....
jcb
Prispevkov: 76
Pridružen: 25 Avg 2013, 00:38

javoršek napisal/-a: Slovenija ima s Furlanijo Julijsko Krajino (večji del Karnijcev) madržavni sporazum ki določa, da so stroški kriti enako kot v Sloveniji.
Ali to pomeni, da je reševanje v Zahodnih Julijskih Alpah brezplačno, tako kot pri nas. Potem takem tudi članarino ni potrebno plačat?

V naprej hvala za pojasnilo.
javoršek
Prispevkov: 390
Pridružen: 09 Jan 2010, 18:07
Ime in priimek: lj

Živjo,
Pri vsakem reševanju nastanejo stroški, pa se lahko pogovarjamo, o zakurjenem kontejnerju v Tivoliju (gasilci), ali ko pade maček v odtočne cevi,(gasilci) ali ko na nekoga pade ledena sveča s strehe (SNMP,NMPP), ali ko se jamar zagozdi v jami (JR),ali ko gozdnega delavca udari smrekova veja (GRS, gasilci) ali v hribih (GRS).....vedno nekdo izstavi račun, ki ga mora nekdo plačati.V večini primerov so to zavarovalnice, redki so primeri, ko so ponesrečenci krili del , ali vse stroške reševanja (v Sloveniji).Pri vseh oblikah reševanja, se sploh nima smisla pogovarjati o tistih, ki so stroške (del) krili sami....
V tujini je stvar precej drugačna, veliko je bilo na to temo napisanega tudi tule, nesreče se dogajajo vsak dan zato so tudi izkušnje vsak dan druge (lahko omenim praznik 15.avg. letos , ko sem bil v centralnih Dolomitih- širše področje Marmolade.heli ponesrečence vozi do reševalnih vozil ker imajo toliko naletov, da ne transportirajo do bolnišnic - če ni ogroženo življenje.)Stroške tudi tam in drugot po svetu krijejo v večini zavarovalnice, vse pa se konkretno zakomplicira, če je zavarovalna vsota prenizka, in ne more več kriti nastalih stroškov.V konkretnih primerih se to kar rado zgodi, najbrž poznaš zadevo glede heli prevozov iz smučišča Mokrine v Avstriji, do bolnišnice v Celovcu.Cena reševanja in prevoza je preko 12 tisoč evrov, zdej pa si lahko vsak sam lahko izračuna koliko "prenese" njegova polica (zavarovalna vsota), če ni dovolj, je treba razliko pokriti, v večini primerov jo mora poškodovani.
V Sloveniji reševalci (prostovoljni) ne izstavljajo računov (prost.gasilci jamarski reševalci, GRS-jevci....),

Pa še konkreten odgovor za Zahodne Julijce.Reševanje zaradi madržavnega sporazuma krijejo slovenske zavarovalnice, stroški reševanja, pa so lahko v težkih primerih tolikšni, da lahko zaradi tega nastanejo težave...vedeti je treba da nekoga "pospremiti" v noči v dolino, ni isto kot reševanje v steni z zlomljeno hrbtenico, mogoče še nezavestnega , pa vsega podhlajenega...zato ne se potikat po hribih v tujini brez zavarovanja pri naši PZS (ali zavarovanja pri kaki tuji zavarovalnici, ki krije stroške reševanja v hribih), jaz na Pecolovo bajto nebi tud na kavo šel brez zavarovanja!!! lp
Džoni
jcb
Prispevkov: 76
Pridružen: 25 Avg 2013, 00:38

PZS:

UVELJAVLJANJE STROŠKOV REŠEVANJA V TUJIH GORAH

- Če je potrebno reševanje v tujih gorah, mora zavarovanec poravnati račun za reševanje. Znesek bo v primeru potrjenega zavarovalnega jamstva naknadno povrnila zavarovalnica.

OEAV
Potem se je bolje zavarovati tule:
http://www.alpenverein.at/portal/
jcb
Prispevkov: 76
Pridružen: 25 Avg 2013, 00:38

Odgovori